Ātrie kredīti ar negatīvu kredītvēsturi Latvijā

Aizņemties bez ķīlas Latvijā ar sliktu kredītvēsturi nav neiespējami, taču, protams, grūtāk. Privātās parādnieku datu bāzes, piemēram, Creditreform apkopo informāciju par tiem klientiem, kas nav savlaicīgi pildījuši savas saistības pret nebanku kreditoriem un citiem uzņēmumiem. Katrs mazais kreditors, kas piešķir aizdevumus bez kīļas pirms kredīta izsniegšanas pārbauda informāciju par pieteikuma iesniedzēju, kā arī izvērtē maksātspēju.

naudas aizdevēji - credit lvJāatzīmē gan, ka ātrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi tiek piešķirti klientiem, kuriem ir izveidojies parāds vienā vai vairākās komercbankās. Iemesls ? Komercbankas šobrīd ļoti negribīgi dalās ar informāciju par klientiem ar citiem finanšu aizdevējiem. Galarezultātā, nebanku kredītu devējiem nav pieeja tai informācijai, kas ir banku rīcībā. Izņēmums ir tie naudas aizdevēji, kas tieši vai pastarpināti pieder bankām. Piemēram, Incredit daļēji pieder Rietumu bankai, tādēļ ātrie  kredīti ar negatīvu kredītvēsturi vai patēriņa aizdevumi problemātiskiem klientiem šajā uzņēmumā bez ķīlas nav pieejami.

Praksē aizdevumi internetā tiek iesniegti tiem, kam ir a) regulāri ienākumi, b) bankas konts, c) epasts, d) mobilais telefons un e) vārds nav iekļauts parādnieku datu bāzēs. Teorētiski, protams, ir iespējams, ka kāds no aizdevējiem, vēloties palielināt klientu loku, piešķir aizdevumu cilvēkiem, kuri pagātnē nav spējuši savlaicīgi nokārtot parādsaistības un iekļuvuši melnajā sarakstā. Tiesa, lai to pārbaudītu būtu jāpiesakās aizdevumam pie vairākiem aizdevējiem, jo gandrīz droši var apgalvot, ka vairums aizdevēju nevēlas sadarboties ar problemātiskiem klientiem. Varam secināt, ka ātrie nebanku kredīti 100% pieejami vien pilnīgi uzticamiem klientiem ar regulāriem, pierādāmiem ienākumiem.

Kādēļ aizņemties bez bankas starpniecības ir dārgāk ?

Tikai retais nojauš, ka atšķirībā no komerbankām, nebanku kreditori aizdod klientiem paši savu naudu. Paskaidrosim. Komercbanku darbības specifika paredz, ka par katru piesaistīto eiro bankas ir tiesīgas aizdot līdz pat 20, bet reizēm 30 eiro. Piemēram, Jūs noguldat bankā Reverta 1000 eiro, bet Reverta, pamatojoties uz šo noguldījumu tālāk saviem klientiem var piešķirt krietni lielāku aizdevumu. Tas neizklausās godīgi, taču tā darbojas bankas visā pasaulē. Ātrie kredīti uz 24 mēnešiem vai biežāk uz īsāku termiņu turpretim tiek piešķirti no uzņēmuma iekšējiem kapitāla līdzekļiem. Ja nauda netiek atmaksāta savlaicīgi, aizdevējs zaudē pats savu naudu. Risks šajā variantā ir daudzkārt lielāks nekā bankām un tieši šī iemesla dēļ ātro kredītu devēju procentu likmes ir nesalīdzināmi augstākas nekā prasa komercbankas.

Krietni lielākas iespējas aizņemties problemātiskajiem klientiem (bez darba vietas vai ar sabojātu kredīta vēsturi) nekā bez ķīlas ir pret ķīlu. Piesakoties aizdevumam, kura saņemšanai ir vajadzīga zemes vai auto ķīla, tas automātiski tiek nosegts ar kredītņēmēja garantiju. Apstākļos, kad parāds netiek atmaksāts savlaicīgi, kredīta devējs atsavina ķīlu par tirgus vērtību un atgūst savu naudu. Praksē naudas aizdevums ar ķīlu ar sliktu kreditēšanas vēsturi bieži tiek atteikts, jo piedāvātā ķīla aizdevējam neliekas pietiekami vērtīga. Aizņēmējam ir jāpatur prātā, ka ķīlu realizācija nav kreditoru primārais bizness, līdz ar to, sastopoties ar šaubīgu pieteikumu, ir jāveic papildus risku analīze. Ja novērtējums liecina, ka piedāvātā ķīla pilnībā nosedz un pat pārsniedz prasītā kredīta apmēru, tad aizdevums varētu tikt piešķirs. Pretējā gadījumā potenciālajam kredītņēmējam ir jārēķinās ar atteikumu, kas, iespējams, ir pat labi, jo aizņemties vienmēr ir krietni vieglāk nekā parādu atmaksāt.

Reālā dzīvē katra situācija ir atšķirīga un to, vai naudas aizdevums tiks piešķirts vai atteikts iepriekš nevar prognozēt. Katram uzņēmumam ir savi kritēriji, kas publiski netiek izpausti, līdz ar to patiesības noskaidrošana atliek katra paša ziņā.

atrie-krediti-ar-negativu-sliktu-kredita-vesturi-lv

Kā notiek iekļaušana kreditoru – parādnieku melnajā sarakstā ? Cik ilgi glabājas informācija ?

Parādnieka iekļaušana melnajā sarakstā norisinās gaužām vienkārši. Klients, kas nav savlaicīgi nokārtojis savas parādsaistības/rēķinus sākotnēji tiek brīdināts telefoniski vai epastā (nav obligāti). Ja tas nelīdz uz deklarēto dzīvesvietu tiek nosūtīta ierakstīta vēstule, taču, zinot, ka daudziem deklarētā adrese ne vienmēr sakrīt ar faktisko vēstuli var arī palaist garām. Parādnieki, kas neatbild uz vēstuli un neatmaksā parādu vēlāk tiek nodoti parādu piedzinējiem un/vai tiesai, kas lemj par piespiedu parāda piedziņu. Katrs no šiem soļiem ir saistīts ar papildus izmaksām, kurām klāt vēl jāpierēķina līgumā ietvertā soda nauda par saistību nepildīšanu. Galarezultātā negodprātīgā vai aizmāršīgā klienta vārds tiek iekļauts parādnieku reģistros. Turpmāk šādam klientam kļūst problemātiski vai pat neiespējami saņemt jebkādu aizdevumu vai pat pieslēgt mobilo telefonu bez depozīta samaksāšanas.

Informācija par parādniekiem privāto uzņēmumu uzturētajās datu bāzēs (Creditreform, Paus Konsults, UAB Gelvora u.c.) glabājas 10 gadus un dati par pārkāpumu tur saglabājas arī brīdī, kad pats pārkāpums jau ir formāli novērsts. Tas ļauj citiem uzņēmumiem rūpīgāk izvērtēt potenciālo klientu maksātspēju. Galarezultātā šādiem klientiem neatliek nekas cits, kā meklēt, kur ir pieejami kredīta aizdevumi ar sabojātu vai sliktu kredītvēsturi, bet tos iegūt ir ārkārtīgi sarežģīti. Latvijas likumdošana neļauj reklamēt aizņēmuma saņemšanu cilvēkiem ar negatīvu kredītēšanas vēsturi un šī iemesla dēļ atbildi uz meklēto jautājumu var uzzināt vien katrs individuāli. Esiet prātīgi. Kārtojiet savus parādus savlaicīgi, bet, ja aizņematies, tad vispirms izvērtējiet savu maksātspēju un aizņemieties atbildīgi.